MONERA FİLTRE

0saves

BIOLIFE MONERA’NIN ÖZELLİKLERİ VE KULLANMA TALİMATI    SATIN AL

MONERA filtre, sirkülasyon motoru ile çalışabilen, sirkülasyon motoru ile kuvvetli çalışmasına rağmen, Monera’nın orta bölümünde bulunan temiz su haznesinden vakum etkisi yaparak çektiği pisliği, filtre bölümünde bulunan sünger ve keçe bölümlerine pisliği sıkıştırarak hapsedebilen TÜRK PATENTLİ – TÜRK MARKASI –  YENİ filtre sistemidir.

Monera filtre sistemi; kısa ve uzun olmak üzere 2 farklı ölçüde pis su çekme aparatı, 3 adet sağda, 3 adet solda olmak üzere, sökülüp takılabilen aparatlı, toplam 6 adet farklı gözeneklere ve özel yapıya sahip biyolojik süngerler, 2 adet kızaklı aparat, bu aparatlara takılıp çıkarılabilen 2 adet keçe, temiz su çekme bölümü ve bu bölüme takılan motordan oluşur.

 

Monera filtre kasası uzun yıllar boyu kırılmadan, çatlamadan kullanılabilmesi için, çok sağlam plastik türü olan Polikarbonat’dan şeffaf olarak üretilmiştir. Filtrenin iç malzemeleri de kolay kırılmayan plastik yapısı kullanılmıştır. Biolife ürünlerimizin her parçasını bizlerden her zaman temin edebilirsiniz.

 

Monera Filtre sistemi tek başına kullanılabildiği gibi, istediğinizde Biolife Flora ile birliktede kullanabilirsiniz. Monera filtre Flora ile birlikte entegre kullanıldığında akvaryumunuzda bakteri miktarı ve florası çok daha fazla üst düzeyde olacağından ve daha fazla bakteri daha uzun süre akvaryum içinde kalacağından tavsiyemizdir.

Türk Patentli – Monera filtre sistemi,  (2 – 3 – 4 – 5 – 6 kovalı, ful filtre malzemeli) dış filtre sisteminin tutacağı bakteri ve pislikten çok daha fazlasını, çok daha hızlı tutabilen, aynı zamanda yararlı bakterilerin çok daha hızlı çoğalmalarını sağlayabilen üstün özelliklere sahiptir.

 

 

Dip çekimini tamamen yok eder.Monera filtre akvaryum uzunluğuna ve litresine uygun doğru kuvvette motor ile kullanıldığında ve aynı zamanda akvaryumun dibinde bulunan kumu ve pisliği havalandırabilen balıklar olduğunda, balık dışkıları vb. atıkların tamamını çekerek filtre haznesine hapseder.

 

Yavru balıkları siz istediğinizde çekmez: Akvaryumunuzda Monera filtrenin çekim alanına kapılacak minik yavrular olduğunda (aşağıdaki fotoğraftaki gibi) Monera filtrenin üst kapaklarını açık kullanarak ve filtre süngerini isteğe bağlı 5 mm – 20 mm dışarıya çıkartarak kullandığınızda, yavruların çekilmelerini engelleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Akvaryumdan temizlik için çıkartırken, tuttuğu pisliğin hiç birini akvaryuma  bırakmaz:  Monera filtre temizlik için akvaryumdan çıkarılırken hapsettiği pislikleri kesinlikle akvaryuma bırakmaz. Filtre temizliği rahat ve pratiktir.

 

Uzun süre elektrik kesintisi olsa dahi, elektrik geldiğinde dış filtre sistemlerinde en çok yaşanabilen, su kaçırma tehlikesi ve filtre haznesindeki pisliği akvaryuma tekrar vererek gereksiz balık ölümlerine yol açmaz.

Motor arıza yaptığında sadece motor değiştirilerek yıllarca kullanılır. Farklı motor kuvveti takarak küçük veya büyük her akvaryumda (50 litreden 2000 litreye kadar) kullanılır.

 

Monera filtre sisteminde seramik, substrat, kömür, elyaf vb. sürekli gereksiz masrafa yol açan filtre malzemelerini kesinlikle kullanma ihtiyacı duymadan faydalı bakteriyi çok daha iyi geliştirme ve çoğaltabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede akvaryum suyunuzda kristal berraklığı masrafsız ve zahmetsiz oluşturur.Seramik, substrat, kömür, elyaf vb. malzemeleri Monera filtre sisteminde kesinlikle kullanmayın.

 

Akvaryumda kristal berraklık oluşturur ve koku yapmaz: Filtre bölümünde bulunan biyolojik süngerlerin farklı genişlikteki gözeneklerine, bakterilerin yuvalanmalarını ve çoğalmalarını sağlar. Akvaryumdan çekilen pis ve zararlı bakterili suyun, vakum etkisi sayesinde, yuvalanmış ve sıkıştırılmış bakterilerin arasından tamamına temas etmesini sağlayarak, zararlı bakterilerin tamamını yakalar. Azot döngüsünde görev alan yararlı bakterilerin gelişmesine ve çoğalmasına çok iyi ortam sağladığı için bu bakteriler sayesinde suda gelişen amonyağı yok ederek kokusuz, berrak bir su ile akvaryum zevkinizi maksimuma ulaştırır.

 

Monera filtre kullanılan akvaryumlar ile yaptığımız deneylerde su değişimi yapma ihtiyacı en az 1 yıl – 2 yıl görülmemiştir. İstek doğrultusunda 3 ayda, 6 ayda veya 12 ayda bir  ¼ miktarı geçmemek kaydı ile en az 10 gün dinlendirilmiş su ile veya damacana su ile akvaryumunuzdan su değişimi yapabilirsiniz. UYARI- Filtre temizliği yapıldığı gün su değişimi yapılmamalı. Aralarında en az 10 -15 gün zaman farkı olmalı.

 

Akvaryumdan zaman içinde buharlaşarak eksilen suyun yerine muhakkak ağzı açık bir kabın içinde, en az 10 gün dinlendirilmiş veya damacana su ile ilave edilerek tamamlanmalıdır.

 

Su seviye yüksekliği minumum 30 cm, genişliği 22 cm olan, 50 litreden 2000 litreye kadar tüm akvaryumlardamotor kuvveti değiştirilerek kullanılabilir. Ayarlanabilen farklı uzunluktaki aparatları sayesinde, farklı yükseklikte olan akvaryumlarda filtrenin akvaryum tabanına yakın noktalardan pissuyun çekilebilmesini sağlar.

 

Biolife Monera’yı (akvaryumunuzun litresine ve uzunluğuna göre doğru sayıda ve/veya doğru kuvvette)sirkülasyon motoru ile oksijen verecek şekilde kullandığınızda başka herhangi bir filtre, motor, hava motoru vb. kullanmanıza gerek yoktur. Sadece, Monera filtre Flora ile birlikte entegre kullanıldığında akvaryumunuzda bakteri miktarı ve florası çok daha fazla üst düzeyde olacağından ve filtre yıkama süreleri uzayacağı için, imkanınız var ise muhakkak tavsiyemizdir.

 

UYARI- Monera filtreyi akvaryumunuza takmadan önce plastik aksamlarını tuzlu veya sirkeli ılık suyla yıkayıp durulayın. Süngerlerini ve keçeyi sadece suyla yıkayıp ıslak olarak takın. Filtreyi motorsuz olarak akvaryum suyun içine sokun ve değişik yönlere çevirerek  filtrenin içindeki havanın dışarıya çıkmasını sağlayın. Sonrasında motorunu takarak çalıştırın. İçinde kalabilecek bir miktar havanın, filtrenin çalışmasına hiçbir zararı olmaz. Filtre çalışır iken (yaklaşık 10 – 15 gün içinde) zamanla kendisi atar. Filtreyi günde bir kere kapatıp açmak, filtre içinde kalan havanın atılmasına yardımcı olur.

 

UYARI- Balıklara yem atmadan önce Monera’yı muhakkak durdurun. Balıklar 3-5 dk içinde yemlerini yedikten sonra tekrar çalıştırın. Monerayı yem attığınızda durdurmaz iseniz, atılan yemleri gereksiz yere çeker.

 

UYARI- Monera yı akvaryumunuza takar iken, pissu çekme aparatlarının ucuna takılan süzgeçli bölümün kumdan yaklaşık 3 – 5 cm yukarıda olmasına dikkat edin. Kuma çok yakın kullandığınızda gereksiz yere kum çekme ihtimalini oluşturur.

 

UYARI- Monera filtre sistemi akvaryumda su döngüsünün çok iyi oluşturulması için muhakkak akvaryumunuzunsağ camına veya sol camına takarak kullanmalısınız.

 

UYARI- Monera filtre akvaryuma takıldığında motorun kafası muhakkak 1 ila 2 cm arası suyun altında olmalıdır. Motor kafası kesinlikle suyun dışında olmamalı. Motor kafası bir miktarı dahi dışarıda olduğunda, motor kendini tam soğutamayacağı için motorun bozulmasına yol açar. Motor kafası 2 – 3 cm den daha fazla su seviyesinin altında olduğunda motorun çalışma performansını azaltır. Oksijen vermesi azalabilir veya tamamen kesilebilir.

 

AYLARCA SU DEĞİŞİMİ YAPMADAN SORUNSUZ VE SAĞLIKLI BİR AKVARYUM KURULUMU İÇİN MUTLAKA OKUYUNUZ.

 

1-      Akvaryum ve akvaryuma konulacak her plastik, dekor vb. malzemenin kimyasaldan arındırılmış olunduğundan emin olunmalıdır. Bu arındırma tuzlu veya sirkeli ılık suyla yıkayıp çok iyi durulayarak yapılabilir.

2-      Akvaryumun suyuna veya malzemesine her zaman çok iyi yıkanmış ve durulanmış ellerinizle dokunun. Ellerimizde olabilecek krem, parfüm, ıslak mendil, deterjan ve sabun kalıntıları kesinlikle su canlılarına zarar verir ve aynı zamanda akvaryumdaki biyolojik hayatın kurulmasını engeller.

3-      Akvaryumun kumunu ve dekor malzemelerini döşedikten sonra özellikle çeşme suyu ile doldurun.

4-      Akvaryum suyunun içine dezenfektan (mavi damla), su düzenleyici, bakteri kültürü, ilaç vb. hiçbir malzeme dökmeyin.Kullanmayın.

5-      Akvaryuma su konduğu andan itibaren günde ortalama 8 – 12 saat ışık açılmalıdır. Geceleri akvaryuma (ay ışığı benzeri) çok az aydınlatacak küçük bir ışık takmanız çok iyi olur.

6-      Bakteri tutunmasını hızlandırmak için Biolife Monera ile birlikte size göndermiş olduğumuz tozu Monera’yı çalıştırdıkdan sonra Monera’ya yakın bir yerden suya dökün. Monera’yı Flora ile birlikte kullanıyor iseniz, Flora’daki tozuda Flora’nın suyun döküldüğü ilk süngerin içine dökün. Tozudöktüğünüzde suyun bulanması normaldir. Endişe etmeyin. Sonrasında yavaş yavaş netlik kazanacak. (Kurulu ve çalışan akvaryumlarda bu tozu dökmenize gerek yoktur. Çalışan akvaryumlarda Monera filtrede bakteriyel yapının erken oturması için kumunuzda bulunan pisliği temiz bir sopa vb. ile havalandırmanız yeterlidir. Bu havalandırma işini gün içinde 3 – 4 kere, 4-5 gün tekrarlamanız iyi olur.)

 

7-      Çeşmeden doldurulan suyun su litresine göre belirli bir süre kesinlikle hiç bir canlı koymadan boş olarak çalıştırılması gerekmektedir.

Aşağıdaki tabloda bu süreler belirtilmiştir.

30  –  50   litre akvaryumlar  1 gün

50  –  100 litre akvaryumlar  2 gün

100 – 200 litre akvaryumlar  3 gün

200 – 300 litre akvaryumlar  4 gün

300 – 400 litre akvaryumlar  5 gün

400 – 500 litre akvaryumlar  6 gün

Akvaryum litresi arttıkça bu orantıda boş çalıştırma süresini artırın.

 

8-      Akvaryuma doldurulan suda ve filtre sisteminde henüz bakteri olmadığı için istenilen temizlik gerçekleşemez. Bu yüzden akvaryum suyunda ve filtre sisteminde bakterinin oluşması için, akvaryuma ilk olarak az sayıda sağlıklı balık koyarak başlamanız çok önemlidir. (Örnek: 100-200 litre akvaryuma 4 adet Japon balığı konularak başlanmalıdır.) Yaklaşık 10 gün sonra akvaryum suyunda ve filtre sisteminde bakteri miktarında artış olacağı için (Örnek: 6 adet Japon balığı ilave koyabiliriz.) bir miktar daha ilave balık konulabilir. Yaklaşık 10 gün sonra tekrar ilave balık koyabiliriz. Bakteri tutumunu ve gelişimini engelleyen herhangi bir olay olmaz ise 25. Gün biyolojik dengemiz sorunsuz bir şekilde oturmuş olacaktır. Balık sayınızı daha fazla artırmadan 45. güne gelmeyi bekleyin. 45. güne kadar akvaryumunuzda ve filtre sisteminde bakteri miktarınız çok üst düzeye çıkmış olacak. Artık istediğiniz sayıda balık koyabilirsiniz.

9-       Balıklarınıza atacağınız yem miktarı önemlidir. Her 1 balık için balığın göz veya ağız çapı kadar 4-5 lokma olacak şekilde ister 1 kerede, isterseniz bu miktarı 2 ye bölerek 2 kerede verilebilirsiniz. Balıklara yemi gereğinden az atmakta, gereğinden çok atmakta gereksiz sorunların yaşanmasına yol açar. UYARI-Filtrenizin yemi çekmemesi için yemleme esnasında filtrenin 5-10 dakika durdurulması gerekmektedir.

 

10-    Akvaryumunuz 20. Güne geldiğinde vatoz ve çöpçü balıkları (beslediğiniz balık türüne uygun olanlar) mutlaka konulmalıdır. Akvaryumunuzda özellikle ilk 2 ay akvaryumda ölen balık takibinin çok iyi yapılması, ölen varsa aynı gün hemen akvaryumdan çıkarılması gereklidir. Akvaryumunuzda ve filtre sisteminizde bakteri miktarı üst düzeye çıktığında (en fazla 2 ay) ölen balığı akvaryumdan çıkarmasanız dahi akvaryum için artık tehlike yaratmaz. Fakat çıkarılıp atılmasında fayda vardır.

 

11-    Akvaryumunuzu yukarıda saydığımız kurallar dahilinde kurduğunuzda, ilk balık girdiği günden itibaren en erken 20-25 gün içinde faydalı bakteri oluşumu sağlanmış olur. Koyduğumuz balıklarda küçük ölçekli herhangi bir hastalık veya biyolojik denge zincirinin bozulmasına yol açan başka bir sebep var ise bu durum, akvaryum suyunda ve Biolife Flora filtrenizde faydalı bakterilerin gelişme hızını engeller. Bu durum biyolojik dengenin kurulma süresini 45-60 güne çıkarabilir. Sebep küçük ise suda hafif sisli bir bulanıklık olur. Fakat suda ağır bir koku olmaz. Bu durumda hiç su değiştirmeden, filtreyi kesinlikle yıkamadan sabırla faydalı bakterilerin çoğalmasını bekleyin. Faydalı bakteri çoğaldığında biyolojik denge oturacak ve su mükemmel bir şekilde netleşecektir.

UYARI- Fakat sebep büyük ise, biyolojik dengenin kurulmasını tamamen engelleyerek sistemin çökmesine yol açabilir. Sistemin çöktüğünü aşırı bulanıklık, bulanıklığın (30 – 40 güne kadar) geçmemesi ve ağır kötü kokudan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu durum da balıkları güvenli bir yere alarak, kurulumun tekrar yenilenmesi gerekir.

BIOLIFE MONERA NE ZAMAN YIKANMALI?

 

Biolife Monera filtrenin erken yıkanmasını engellemek içinözellikle şeffaf Polikarbonat plastikten ürettik. Monera filtre süngerlerinin tamamının pislik ile dolduğunu veya dolmadığını her zaman için rahatlıkla görebilirsiniz.

UYARI- Filtre süngerleri tamamen dolmadan asla yıkanmamalıdır.

UYARI- Filtre süngerleri tamamen pislikle dolmalı ve aynı zamanda filtrenin oksijen atması kesik, kesik hale geldiğinde yıkama yapabilirsiniz.

Filtre süngerleri tam olarak dolmadan, oksijen atması kesik, kesik hale gelebilir. Bu sizi yanıltmasın. Bunun sebebi motor üzerinde hava hortumunun takıldığı giriş yerine pislik gelmesinden kaynaklanabilir. Herhangi iğne vb. ince bir tel ile temizlediğiniz zaman dışarıdan hava almaya ve oksijen atmaya devam edecektir. Motor kafası su seviyesinden çok aşağıda olabilir.

UYARI- Filtre temizliği ile su değişimi kesinlikle aynı anda yapılmamalıdır. Aralarında en az 20 gün mesafe olmalıdır.

UYARI- Monera ve Flora birlikte kullanılıyor ise: Floranın yıkama talimatları, Flora kullanma talimatında ayrıntılı olarak vardır. Flora ve Monera aynı anda yıkanma zamanı geldi ise, ikisi aynı anda temizlik yapılmamalıdır. Önce Monera yıkanmalı, yaklaşık 10 – 20 gün sonra Flora yıkanmalıdır.

 

Biolife Monera filtreyi yukarıdaki talimatlarımıza uygun kullandığınızda, akvaryumunuzda biyolojik denge tam olarak oturacaktır. Bu sayede aylarca su değişikliği yapmanız gerekmez. İstek doğrultusunda 3 – 6  veya 12 ayda bir su değişikliği yapmak istediğinizde ise muhakkak 5-10 gün dinlendirilmiş çeşme suyu veya zorunlu durumlarda damacana su kullanarak akvaryumunuzun 1/4 kadar suyu değiştirebilirsiniz.

UYARI- Biyolojik dengeyi bozmamak için 1/4 den fazlasını değiştirmeyiniz.

 

İÇİNDE BALIK YAŞAYAN AKVARYUMLARDA  KULLANMA TALİMATI ( ÖNEMLİ )

 

Hiçbir filtre sistemi, filtre malzemesinde bakteriyel yapı oturmadan temizlik yapmaya başlayamaz. Bu yüzden Monera filtrede bakteriyel yapı oturana kadar eski filtre sisteminizi devre dışı bırakmayın.

Monera filtrede bakteriyel yapının erken oturması için kumunuzda bulunan pisliği temiz bir sopa vb. ile biraz havalandırarak filtrenin çekmesini sağlayın. Bu havalandırma işini gün içinde 3 – 4 kere, 5 – 6 gün tekrarlamanız iyi olur.

Akvaryumunuzda faydalı bakteri gelişimini engelleyecek herhangi bir unsur yok ise Monera  filtre de faydalı bakteri gelişimi 15 gün içinde sağlanarak üst seviyelere çıkacaktır.

Faydalı bakterinin üst seviyeye çıktığını suyunuzda netlik kalitesinin artmasından anlayabilirsiniz.

Suyunuzda istenilen netlik oluşmuyor ise bu 15 gün süreyi 30 güne çıkarabilirsiniz.

UYARI- Eğer 30 güne rağmen netlik artmıyor ise akvaryum suyunuz bozulmuş demektir. Bozulan su, bakteriyel yapının oluşmasını, filtre sisteminde  çoğalmasını engeller.

UYARI- Bu durumda en ideal olan uygulama, balıklarınızı güvenli olan başka bir akvaryuma alarak akvaryum suyunuzu tamamen boşaltıp yukarıdaki anlatımlarımıza uygun tekrardan kurulum yapmanızdır.

SATIN AL